#19 Fenntartható visszafejlődés

Az egyetemi katedrát cserélte vasvillára Sipos Mihály, amikor 11 évvel ezelőtt feleségével, Ruszkai Krisztinával úgy döntött, a Tulipános tanyán kezd új életet. Számos nehézségen jutottak át kettesben, és sok-sok évig foggal-körömmel szerettek volna közösséget – de nem sikerült. Épp, mikor feladták, egyszer csak sorban jelentek meg a környékbeli tanyákról a sorstársak – mára már egy …

#19 Fenntartható visszafejlődés Read More »

#18 Dombfalvai kincskeresők

Domony és Domonyvölgy közelében, szelíd lankák és dombhátak között fekszik egy négyhektáros terület – szalmabála vályogházzal, közösségi házzal, közösségi konyhával, élő pergolával. Pár éve még csak pusztaság volt, mára itt alakul egy kisközösség és itt rendezik meg évről évre augusztus végén az Organix fesztivált. De nem csak emiatt érdemes idelátogatni, hanem a családok, gyerekek számára …

#18 Dombfalvai kincskeresők Read More »

#17 TreeMap Tábor – A közösségi ember képző

Közösséget indítanál? Vagy már egy létező tagja, vagy vezetője vagy, és nehézséget okoz az emberi folyamatokban való eligazodás, a konfliktusok kezelése? Nehéz összetartani a közösséged, hogy elérjétek a kitűzött céljaitokat, ezért javítanál az emberi kapcsolatokon? Esetleg már felismerted, hogy mindennek a kezdete a megfelelő önismeret? Akkor gyere a TreeMap Táborba augusztus 16-a és 22-e között, …

#17 TreeMap Tábor – A közösségi ember képző Read More »

#16 Átalakuló Wekerle

A boldogabb, rugalmasabb, környezettudatosabb közösségekért tesznek, céljuk, hogy alkalmassá tegyék őket arra, hogy választ adjanak a klímaváltozás és az energiaszűkösség okozta kihívásokra. Tíz éve a nemzetközi Átalakuló Városok Hálózatának tagja, és Magyarország első hivatalos átalakuló közössége. De hogyan lett az egykori zöld hajtásból mára széleskörűen ismert, számos projektet megvalósító közösség? És mi a titka a …

#16 Átalakuló Wekerle Read More »

#15 KörTér az élhető városért

Az élhető, fenntartható környezetért küzdenek, felemelik a szavukat a tervezett Galvani híd és a túlzott beépítések ellen a lakosok érdekeit védve, szemléletet formálnak, zöld alternatívákat mutatnak, iskolai programokat szerveznek, helyi termelők és vásárlók kapcsolatát segítik elő – mindezt a fővárosban, az egyik legsűrűbben lakott kerületben, vagyis Újbudán. A Környezettudatosak Teréről, vagyis a KörTérről szól mai …

#15 KörTér az élhető városért Read More »

#14 Vándorkovász porta

Bogyó, Baba, három üsző, és egy bika, majdnem ötven lúd, juhok, nyulak, tyúkok, na, és a méhek – ők mind a Tisza-tó közelében, Négyesen található csendes, otthonos és természetes gazdaság lakói. Török Hunor és felesége, Kiss Dorottya tíz éve költözött ide, és teremtette meg ezt a kedves, és most már nagyrészt önellátó gazdaságot, a Vándorkovász …

#14 Vándorkovász porta Read More »

#13 Csillagmajor ökofarm

A fiatal pár régi álma volt, hogy egy ökofarmot hozzanak létre, irodai munkájuk mellett évekig tartó önképzéssel sajátították el a gazdálkodás alapjait. A két megvásárolt területet ketten, gépek nélkül, kézi erővel varázsolták termővé – így született a Csillagmajor ökofarm. Most már egy dobozrendszert üzemeltetnek, és a közeli kosárközösségbe is szállítanak. De mi is a dobozrendszer, …

#13 Csillagmajor ökofarm Read More »

#12 A védnök, az úttörő és a második hurok

Ezúttal Deborah Frieze kéthurkos modelljét alapul véve beszélgettünk a második hurokról és annak szereplőiről, amely ha minden jól megy fel tudja majd váltani korunk fenntarthatatlan társadalmát. Beszélünk az úttörőkről, a védnökökről, és az őket lasszóval kereső közösségi alapítványokról is. A modellről ebben a cikkben olvashatsz többet: https://gyuttmentfesztival.hu/szerepjatek-a-kozossegek-udvaraban/

#11 Csatlakozás, befogadás és elköteleződési módok

A közösségi lakhatás podcast sorozatunk negyedik, egyúttal utolsó részében a közösséghez történő csatlakozás, befogadás folyamatát és a különböző elköteleződési módokat járjuk körbe. Nyitott, vagy zárt legyen a közösség? Miért kell csatlakozással foglalkozni? Mit mutasson meg magából a közösség, hogy a megfelelő embereket vonzza be? Hogyan szólítsuk meg az érdeklődőket? Milyen eljárást érdemes kialakítani a befogadásra? …

#11 Csatlakozás, befogadás és elköteleződési módok Read More »